Aed, Kodulood

Maaost 2017

Selle maja ja maavalduse saime mina ning mu vend vanaemalt päranduseks. Siiani oli meil paika pandud notariaalselt kasutuskord, mille kohaselt maja koos veidikese maaga oli minu hallata (1,2ha kokku) ja ülejäänud 1,2ha maad venna pärusmaa. Kasutuskord sai paika pandud 2013.aastal selleks, et saaksime pangast kodulaenu. Sellest kirjutasin siin (Link)

Kliendihaldur arvestas meile täpselt välja variandid nii hüpoteeklaenu kui ka väikelaenu korral. Kodulaenu lihtsalt enam suurendada ei saanud (seadus ei lubavat), kuna miinimummäär oli alates 7000 eurot. Sellega oleks kaasnenud igasugused lisakulud (hindamisaktid, notaritasud, lepingutasu jm) ca 500€, kuigi intress oleks väiksem olnud. Väikelaenu intress oli küll suurem, aga lõppkokkuvõttes sobis see meile kõige paremini (meil ei olnud huvi võtta 7000€ laenu, isegi kui me oleks kohe osa sellest tagasi maksnud). Algselt oli intress 15%, aga kui oleks juurde võtnud veel täismahus elukindlustuse ja liitudes perepaketiga (milles me juba niigi oleme, iga kuu maksan hooldustasu selle eest  2.95€), siis saime intressi 9%-le viieks aastaks.  

Sel ajal oli meil lisaks kodulaenule ja auto liisingule ka minu õppelaen maksta ja järgides vastutustundlikku laenamise põhimõtet, siis suurem summa lihtsalt ei olnud meie soov.

Andsime väikelaenu avalduse sisse ja mõni päev hiljem saime positiivse vastuse. Lepingutasu maksime 45€ ja raha kontole laekus 11.mail. Notaris käisime 17.mail 2017 ja sellest ajast ongi ülejäänud maa meie. Selle tehingu eest maksin veel notaritasu 100,27€ ja riigilõivu 21,13€…Ausalt öeldes, mul võttis hinge kinni, riigilõiv oli veel ok, aga see notaritasu…

Osa vajaminevast rahast saime pangast ja osa panime oma säästudest juurde. Tegin vennale ülekande ära ja peale seda jäi mu pangakontole täpselt 21,17 eurot.  Tol ajal sain veel emapalka ning arvestasin ära, et kuni järgmise (ema-)palgapäevani (8.juunini), jäi mul iga päev kulutada 0,96 senti..

2014.aasta kevadel istutasime elupuuheki selle mõttega, et siis kui vend hakkab maja ehitama, on nii tema perel kui ka meil privaatsem…Liigne agarus on ogarus.

Normaalne on panna selga riided, mida sa ostad tööl käimiseks ja sõita autos, mille eest sa ikka veel maksad – et minna tööle, mida sul on vaja, et maksta riiete ja auto ning maja eest, mis seisab terve päev tühjana, et sa saaksid endale sellist elamist lubada. /Ellen DeGeneres/

2014.aasta kevad. Heki taha jääv vana õunapuu aed ja maatükk, mille 2017.aasta kevadel ostsime.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.