Aed, Kodulood

2017. Terrassi ehitus, mängumaja, lõkkease, Muhu muster, aiatööd, aida aken..

Mul oli ammu unistus, et ühel päeval saan nädalavahetuse hommikukohvi või õhtust veinipokaali nautida oma väiksel terrassikesel. Kuna rahaliselt ei olnud varem võimalik, siis leppisin niidetud alaga. Väikese lapsega kodune olek aga tekitab tahte tegutseda. Iga vana maja korrastaja on ilmselt endale mõtteisse maalinud pildi, milline on lõpus tulemus.

Terrassi ehitamiseks lõin labida maasse  4.aprillil 2017. Terrass ise poleks nagu midagi ehitada olnud, aga pika kaalumise peale otsustasime ikkagi terrassi taha jääva vundamendi osa ära soojustada. Pole mõtet kunagi hiljem topelt vaeva näha, et lammutad siis terrassi eest ära jne. Kui teha, siis ikka korralikult ja läbi mõeldult. Seega, tähendas soojustamine lisaks suurele lisatööle ka suuremat väljaminekut (mina eeldasin, et saame hakkama max paarisaja euroga, arvestasin ainult terrasslaudadega ju). Siinne maapind ainult kividest koosnebki ja vahepeal oli vaja lausa kangiga lõhkuda. Lisaks oli soojustuse panek nagu pusle. Maapealne vundament oli sile (ilusti krohvitud), aga see mis maa alla jäi- suured konarlikud kivid… Enne oli veel vaja krohvimistöid teha, et seda veidi siluda. Mul vajus suu ammuli kui Ehituse ABC-s soojustusmaterjali (sinised vahtplaadid) ja 8 fibo ploki (need läksid terrassi prusside alla) eest pidin välja käima 86€ (see summa oli 25%-lise soodustusega!). Ise tahtsin, maksin ja nuuksusin 😀 Hiljem ostis Peremees juurde ka vahtu, millega plaadid kinnitas (ma hinda ei tea). Transpordi küsimuses tuli appi Peremehe sõber Ramirendist, kuna sel ajal meie oma autol ei olnud veel järelkäru jaoks konksu (lasime selle paigaldada samal aastal, ilma ei saa kohe üldse..) ning Peremehe isa konksuga Volkswagenil oli aku tühi. 

Terrassilauad ja prussid tellisime Palivere Kestvuspuidust (AS Nordic Lumber). Terrassi mõõtudega 4×2,4m jaoks läks materjali: prussid 100x100x6,0 3tk ja 50x100x5,1 3tk. Terrasilaudu 28x12x5,4 1tk ja 28x120x4,8 22tk (pruuni immutusega). Kes ehitusega tegeleb, saab aru, mida ma just kirjutasin. Kokku summas  239,63€. Järgi jäi ka üks pikk terrassilaud, lisaks juppe, millest sain lillekastid terrassi äärde 😉 Lisaks tellisime Uuemõisast Katoore OÜ-st ääreplekid vundamendi äärde. Maksumus 6,3 meetrit- 22 eurot. Lisaks tellisime sealt ka vihmaveerennid (maksumus ca 180€). Kogu majale korraga ei olnud võimalik, aga just sellesse nurka oli vaja, kus nüüd terrass on. 

Põhimõtteliselt läks terrassi ehitusega aega poolteist nädalat. Oleks ilmselt 3-4 päevaga tehtud saanud kui Peremees ei oleks pidanud tööl käima ja materjal oleks kohe olemas olnud (materjali pidime ootama mõne päeva). Õnneks olid vahepeal pühad ja järjest 3 vaba päeva. Lõin  summa kokku (+/- nipet näpet) terrassi puitmaterjal, kruvid (spets fibokruvid, terrassi ja puidukruvid), nurgad vaheprusside kinnitamiseks ja fiboplokid, sain 290€. Kui lisada soojustus ja plekid, siis tuli kokku 398€. Siia peaks veel lisama, musta soklikatte materjali (meil oli olemas) ja tulekski 400 eurot vabalt täis. Algselt ma mõtlesin, et läheb mingi paarsada eurot 😀 Õnneks oli mul kevadel sünnipäev ja pool rahast sain kingituseks sugulastelt-sõpradelt.

2017.aasta kevadel tegime korda ka meie grillinurgas oleva väikese lõkkekoha. Seekord mökerdasime seguga kivid kinni, lootuses, et siis ei hakka umbrohi nii hullusti vohama kui enne.

Vahepeal kui terrassi materjali ootasime, ostsime sugulaste käest poistele mängumaja. Neil endil enam vaja ei läinud ja pakkusid meile. Enne mängumaja toomist istutasin vanad sõstrapõõsad ümber meie uude aeda. Sealt sain isegi ühe põõsa Poja lasteaeda saata (sai esimeseks viljapõõsaks plaanitavasse õuesõppe nurka lasteaia ). 11.aprillil tõime majakese ära. Selleks, et korralikult maja maa külge kinnitada, ostsime 4 fibo plokki ja metallnurki. Plokid läksid maasse ja nurkadega kinnitas Peremees maja jalad plokkide külge. Ohutu ja lisaks ei mädane jalad ära. Eelnevalt oli maja lihtsalt maa peal ja niiskus oli juba jalgu purenud. Peremees võttis igalt jalalt 10cm maha, selleks, et kruvid kinni jääksid. Maja sai paika ja lastel rõõmu kui palju! Meie oleme väga rahul siiani.

Suvi 2017.

Mai ja juuni alguse toimetuste kohta on mul tehtud ka väike video: https://www.youtube.com/watch?v=ReiwU0dkAVs

Nägin kunagi Maakodu ajakirjas pilti, kus vana aida või kuuri uks oli vahvalt rahvuslikku triibumustrisse ehitud. Mäletan, et kui seda pilti siis Peremehele oma ahvivaimustuses näitasin, ta ei jaganud mu tundeid ja arvas, et siis on uks nagu mingi vikerkaar. Sel aastal kui Poja lasteaias talgud olid, siis värviti sealse keldri uks lahedalt triibuliseks ja mulle ikka ei andnud rahu, et tahtsin kunagi meie rehealuse suured uksed ära värvida. Sel korral otsisin välja kollase Muhu triibumustri ja saatsin Peremehele pildi. Kuna meil need rehealuse uksed on väga vanad (alt on puhta pehmed) ja tulevikus oleks vaja välja vahetada, siis selle moega sain ta poolehoiu. Lisaks asjaolu, et tema vanaema oli sündinud Muhus. Rõhusin veel ikka päriolule ka 😉 Plussiks oli veel, et osa värvidest oli juba olemas (veidi kollast maja värvimise ajast  ja pruun). Juurde ostsin veel kollast, sinist ja punast, mida kulus heal juhul veerand purki (1-liitrine).

Võtsin Muhu mustri inspiratsiooniks ja tuletasin sealt nö oma variandi. Tulemusega jäin ise väga rahule. Nüüd on see värv seda ust paar aastat koos hoidnud ehk hoiab veel..

Suvise puhkuse ajal tegin Peremehele ettepaneku, et vanal aidal võiks aken olla, siis oleks see nagu suvetuba külalistele või lastele mängimiseks. Mõeldud-tehtud. Kuna meil on pööningul vanu aknaid hulgaliselt, siis sealt leidsime ka sobiva. Veidi nokitsemist ja ait oleks nagu uuesti sündinud. Lisaks panime kokku(nii palju kui oskasime, mõned osad on ka puudu) ka vanad kangasteljed. Aastaarv on peale kraabitud 1927 ja nimetähed M.A.

Selle kohta ka väike video: https://www.youtube.com/watch?v=J5ycLfBxw_8

Sügise alguses tegime korda puukuuri otsas oleva koleduse. Väike vana metallihunnik veel jäi, aga järgmisel aastal leidis see juba oma tee. Poja ja Pesamuna olid nii asjalikud abilised ja kahe päevaga suutsime Peremehega koos seal tõelise ime korda saata. Lõpuks olid käed-jalad nii väsinud, et ei jaksanud isegi kohvikruusi hoida, kuid süda see-eest tundis rõõmu.

Mõni pilt veel aastast 2017. Sel aastal lõpetas Poja lasteaia ning läks sügisel esimesse klassi..Väga kirev aasta oli.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.