Kodulood

Oma koju kolimise tähtaeg ja esialgne elamuosa plaan

Iga ehitamise, renoveerimise või muudmoodi kodu korrastamise puhul pannakse ikka ajaline termin (vähemalt mõtteis). Tavaliselt muutuvad inimesed agaramaks enne jaanipäeva, puhkuse ajal või siis enne jõule, et siis pühad värskendatud kodus veeta.

“Teeme nii, et selle aasta jõulud saame oma kodus veeta!”, “Miks me ei peaks seda suutma? Kui hull see ikka olla saab- teeme ära!”. Entusiastlikud Peremees ja Perenaine 2013.aasta juunis.

ELAMU
Elamu põhiplaan enne. Lauda otsast on puudu veel garaažiosa plaan. Tuba 1 on vana elutuba. Tuba 2 on vana magamistuba. Köögi ja lauda vahele jäi vaheesik. Sahvrist plaanisime vannituba. Vana eeskoda jäi ka alles mingiks ajaks.

Lammutamine üldjuhul raha ei nõua ja sellega saime kenasti hakkama. Me olime väga õhinas ja motivatsiooni oma kodu lõpuks looma hakata oli rohkem kui päevas valget aega. Olgu öeldud, et käisime mõlemad veel täiskohaga tööl ning Poja oli siis 2.aastat ja 8 kuud vana, seetõttu jäi ka väga palju tegemisi just Peremehe kanda. Tegime plaane, et milline võiks siis lõpuks see paigutus olla, kuhu tuleb magamistuba, kuidas võiks elutuba välja näha, plaanisime teha köögiga ühendatud suure söögitoa (ma juba valisin mõttes tapeeti 😀 ). Eeskoja plaanisime üldse ära kaotada ja sellest pidi saama söögitoa osa. Peauks pidi jääma vana rehealuse ukse asemele. Lisaks tahtsin alguses köögisaart, aga hiljem tuli välja, et torude vedamine oleks liiga keeruliseks läinud ning ka ruumipuudus sai määravaks. Vannituba pidi tulema vanasse sahvrisse, see oli ainuke kindel plaan (paigutus tuli ikkagi lõpuks teistsugune, jällegi torude vedamise tõttu). Joonistasime isegi maja plaani. Naljakas on nüüd seda vaadata. Lastetuba polnudki, kuigi Poja oli meil ju olemas.

Isegi terrass oli plaanile joonistatud. Terrassile saamiseks plaanisime vana köögiakna asemele pakettuksi, aga taaskord, kuna kahe akna vahe oli liiga kitsas, siis poleks uksed sinna ära mahtunud..Jäi ära see plaan. 😦

maja_plaan1

8.mai 2013 elamuosa plaan

Kui reaalselt lammutamiseks läks, siis plaanid muutusid

2013.aasta mais sai seintelt maha tõmmatud vanad tapeedid ning nähtavale tulid väga korralikus seisus paksult naelu täis palkseinad. Vanasti kasutati vist tapeedi seina panemisel liimi asemel hoopis naelu? Näiteks nagigi oli seinas vähemalt viie kuni 10-sentimeetrise naelaga.

05112011167
Vaade eeskojast kööki ning elutuppa. Reaalselt kaks eraldi sissepääsu.
05112011171
Köök enne tapeetide eemaldamist ja vaheseina lõhkumist.
250520131237
Köök enne tapeetide eemaldamist. Valge uks viib vaheesikusse.
05112011172
Potikivist puupliit jäi alles.
15092011039
Lagede lammutamine. Nähtavale tulid väga ilusad talad ning laelauad, kuid kuna laelaudade vahelt pudises koguaeg heinapuru, siis neid me sellisel kujul säilitada ei saanud.
DSCN8789
Auk elutoa põrandas.
DSCN8788
Vaade elutoa aknast, paistab eekoja nurk ning liivakast.
260520131260
Vaheesik, kus põrand oli valatud. Näha on ka rehealune(laut), kuhu esialgu vedasime kogu kraami, mis läks äraviskamisele.
190520131224
Uksekoht, mis tuli tapeetide alt välja. 

Lisaks lammutasime maha köögi ja vana väikse magamistoa vahelise seina, mis oli ainult laudadest kokku löödud. Laudadele andis paksust ning müratõket vaid mitmekihiline tapeet (vanasti pandi uus kiht tapeeti vana peale). Tapeetide eemaldamise käigus tuli vanast magamistoast üllatusena välja vana uksekoht, mis viis suurde tuppa ning tänu sellele tekkis meil koheselt mõte vanast suurest toast teha kaks eraldi magamistuba. Elutoa plaanisime jätta vana magamistoa asemele ehk siis luua avatud elutuba-köök. Kui elamuosa seinad, laed olid paljaks lammutatud, siis tundus maja seest nii tühi ja tume, jutt kajas seintelt vastu..nagu poleks siin keegi kunagi elanud.

DSCN8786
Elutuba, tulevane lastetoa osa.
250520131235
Vaade magamistoast köögi poole.
16062013525
Uksekoht vanast magamistoast vaadates. Tuelvikus saab sellest uks lastetuppa.
260520131251
Vaade magamistoast köögi poole peale laudade eemaldamist.
190520131221
Elutuba, vana ahi.
DSCN8787
Uksekoht elutoa poolt vaadates.
260520131242
Vaheseina lammutamine.
260520131262
Köök, uks läheb vaheesikusse.

Uue koduplaani mõtlesime põhimõtteliselt käigu pealt välja. Algusest peale oli selge, et meil ei ole võimalust palgata mingit sisekujundajat või arhidekti. Me ise olimegi planeerimise juures ehitajad, viimistlejad, torulukksepad, maalrid, sisekujundajad…Nimeta amet, mis maja ehitamise juures vaja läheb- ka need olime! Ainult elektritööd jätsime spetsialistide hooleks.

Köögi laest rippusid alla värvi tükid ja kui ühest otsast kinni võtsin, siis tuli suur tükk värvi ära. Nagu kooriks nahka. Suure toa ühe akna juures oli laudpõrand nii mäda, et Peremees astus sealt läbi (see oli tegelikult ainuke mäda koht). Lage lammutades tuli sealt kaela tohutult heinasodi, rottide-hiirte kokkuveetud sodi ja tolmu. Vanad ukseaugud oli nii madalad, et mõni veidi pikem inimene lõi pea ära.

Esimene nö töövahend, mille Peremees ostis, oli ühe rattaga aiakäru (34.06€), kuna seda sodi ei jaksanud ta enam ämbritega vedada.

Põrandate üles võtmine oli suhteliselt ränk töö, esiteks tuli eemaldada vanad vineerplaadid, mis olid paksu värvikihi all. Sealt tulid lagedale korralikud põrandalauad, mis olid väga hästi säilinud ja tahtsime need tervelt kätte saada. Neid kasutasime hiljem uue garaaži ukse ehitamiseks ning kolm aastat hiljem kasvuhoones mullakastideks. Taaskasutus! Veel parem oleks olnud kui oleksime põrandalaudu uuesti põrandana kasutanud, aga selleks ei olnud aega.

Plaanid on väga toredad asjad, aga kui sa pole enne vana maja korrastanud või ehitanud, siis sa ei oska uneski näha, kui suur töö see tegelikult on. Eriti kui teed suurema osa ise. Mingil hetkel tundsime, et ei ei jõua ega oskagi nii palju kui vaja ning palkasime abilise (täpsemalt järgmises loos).

Kui oled rikas, on elu palju lihtsam. Kui sul on väga piiratud eelarve ja tahad sellest maksimumi võtta, siis loed igat senti. Tasub küsida hinnapakkumisi, tasub kaubelda, eriti hea kui sul on kuskil mõni tuttav, kes tegeleb ehitusmaterjalide müügiga või oskab nõu anda. Eriti tore, kui sul on mõni sõber või sugulane, kel on kogemusi ja rohkem teadmisi ehitamisest ja ta on nõus appi tõttama. Kõik ressursid tuleb enda jaoks tööle panna.

Igatahes oma koju sisse kolimiseks oli meil aega pool aastat. Pilte vaadates..tööd oli metsikult!

Edu saavutamiseks ei piisa plaanide tegemisest, tuleb osata ka improviseerida. Isaac Asimov

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.