Kodulood

Taustalugu. Miks just see maja? Laenu saamise kulutused ja maja seisukord

Siinse maatüki koos maja ja kuuridega saime minu vennaga kahepeale vanaemalt päranduseks. Kallis vanaema suri 2001.aasta okstoobri kuus ja vahepeal seisis maja õnnetult aastaid üksi lagunedes kuni 2013.aasta juunini. Vend maja ei soovinud, tema tahtis suure kuuse all olevat maalapikest, et kunagi ise sinna oma maja ehitada. 

Kuna see maja on osa minu lapsepõlvest, siis olen siia tagasi kolimisest unistanud terve selle vahepealse aja. Õnneks on meil Peremehega olnud see ühiseks sooviks ja kuna oleme mõlemad maahingega inimesed, siis leidsime, et tobe oleks osta korter kui meil on maja, mida saab kujundada täpselt selliseks koduks nagu tahame (selliste vahenditega nagu meil võimalik on). On inimesi, kes ei tahagi elu sees oma majas elada, neile meeldib korteri mugavus. Kivimüürid aga ei ole meie jaoks. Siin ma ei pea muretsema, et lapsed kuskile koerakaka sisse kukuks või majade vahel ära kaoks. Igal ajal saavad lapsed õue minna ja ruumi vabalt joosta on meil küll. Me elasime mitu aastat üürikorterites, nii Tallinnas kui Haapsalus. Terve see aeg igatsesime siia. Suviti käisime õuet niitmas, tavaliselt pühapäeviti ja siis sõitsime taas Tallinnasse. Igakord siit ära minnes, ohkasime ja unistasime, et küll oleks tore kui saaks kunagi siin elada…

2013.aasta kevadel võtsime vastu otsuse, et nüüd hakkame maja ehitama (renoveerima). Minule on see maja alati armas olnud ning müügi peale pole kunagi mõelnud. Tegime vennaga notariaalselt kaasomandi kasutuskorra. Maja jäi minu haldusalasse (koos 1.2ha maatükiga) ja teine maatükk (1.3ha) temale. Esiteks oli selline leping vajalik pangale esitamiseks, kuna muidu ei oleks me kodulaenu saanud. Teiseks tahtsime mõlemad kindlustada, et tulevikus mingeid vaidlusi meie või laste vahel ei tekiks. Kui paberil on kõik kirjas, siis nii ongi.

Tänapäeva noortel ei ole lihtsalt võimalik muud moodi oma kodu saada või ehitada kui ei hakka panga orjaks. Selles suhtes oli nõukaajal ikka lihtne. Kui sul vähegi kuskil tutvusi oli või olid ise mingi suur tegija, siis võisid lihtsa vaevaga saada isegi terve korteri. Sisustatud, tapeedid seinas ja lausa kodutehnikaga! Nüüd pead ise elu eest rassima, et pangast laenu saada ja siis oled ka aastakümneteks aheldatud. Vähe sellest. Kui ostad  (mitte ei päri) omale näiteks krundi või vana maja, siis pead ju leidma ka ülejäänud raha, et edasi ehitada või elamine korda teha.

Tihtipeale käib see igakuisest palgast ja võtab väga palju aega. Kui sul on veel lapsed ja auto, siis tuleb tihti ettenägematuid kulutusi ning ehitus peab ootama.

Kusjuures algul ei osanud me arvestada, et laenuvõtmisega kaasneb väga palju kulutusi. Lisaks laenu lepingutasule, lisandusid maja hindamisakti koostamise (hindamisobjektiks oli minule kuuluv kaasomandi osa mõlemast katastriüksusest, vastavalt kasutuskorrale, lasime teha Aarete Kinnisvaras, maksumus ca 120eurot) ja notari tasud- esimesel korral kui käisime vennaga kasutuskorda paika panemas ja teisel korral kui käisin pangaga majale hüpoteeki seadmas.

Leidsin üles panga poolt saadetud kirja, kus olid kulutused kirjas:

Laenulepingu sõlmimise tasu on vastavalt kehtivale hinnakirjale 191.- eurot (1% laenusummast, minimaalselt 191.- eurot, mis teie puhul on soodsam kui 1%). Lepingutasu võetakse maha arvelt, kui esimene osa (jah, kogu summat ei saanud korraga!) laenust on välja makstud. Laenu väljamaksmine on 3 kuu jooksul avalduste alusel. Notaritasu ja riigilõiv on ca 120.- eurot, mis tuleb tasuda peale notaritehingut kohapeal kas sularahas või kaardiga.
Laenu (esimese osa laenust) maksame välja peale hüpoteegi seadmist kolme pangapäeva jooksul.
Lepingusse tuleb ka selline punkt:
* Laenusaajad on kohustatud esitama hiljemalt 16.12.2013 elamust fotod, tõestamaks laenu sihtotstarbelist kasutamist.

Intress on 2,66% + euribor. Saate valida kas 1, 3 või 6 kuu euribori vahel. Midam lühem periood, seda madalam ta on, aga seda kiiremini ka muutub. (meie valisime kuue kuu euribori)

Eelnevalt olime Swedbanki kliendid, aga sealt ei oleks me nii palju laenu saanud kui soovisime (maja väärtus oleks pidanud olema hindamisakti järgi kõrgem, aga oli vaid 26 000 eurot). SEB-s aga olid tingimused leebemad (meile meeldis tohutult ka erakliendihaldur Krista, kes oli lihtsalt super inimene! Igatepidi nõustas ja oli olemas kui vaja.) ja seetõttu otsustasime selle panga kasuks. Lisaks sellele, et pidime pangale esitama kalkulatsiooni maja renoveerimise kohta ja oma 6 kuu kontode väljavõtted, oli üheks tingimuseks veel, et pidime tööandjatele ainult oma SEB konto numbrid andma, edaspidised töötasud pidid hakkama laekuma SEB kontole.

Kalkulatsiooni oli väga huvitav teha, kuna me kumbki ei teadnud ju ehitusmaterjalidest ega ehitamisest mitte midagi. Tegelikkus kukkus välja veidi teisiti, aga hea on meenutada 🙂 Tööraha lisasime ka, kuna plaanisime abilise palgata…sellega sai ka parasjagu peavalu. Kirjutan sellest peagi 😉

Algusest peale olime seisukohal, et võtame laenu nii palju kui on vaja, et majja sisse kolida (et vesi oleks sees, ruumid korras, tuba soe). Ehk siis võimalikult vähe, aga nii palju kui vaja. Me kumbki pole seda meelt, et end laenudega üle koormata. Võlg on ikkagi võõra oma. Eks tagatise väärtus pani ka asja paika, aga see ongi hea.

 MAJA RENOVEERIMINE- KALKULATSIOON
MAJA SOOJUSTUS 90m2
Materjal (vill, tuuletõke, voodrilauad jm) 2 500 €
Tööraha 1 000 €
ELEKTER
Materjal (kaablid, pistikupesad, harukarbid jm) 300 €
Tööraha 300 €
KANALISATSIOON
Materjal (septik, torustik, veeautomaat jm) 2 200 €
Tööraha 1 000 €
AHI, PLIIT, SOEMÜÜR
Materjal 1 700 €
Tööraha 1 700 €
VANNITUBA, WC
Materjal (veeboiler, põranda-seinaplaadid, wc-pott jm) 800 €
Tööraha 100 €
AKNAD 10TK 1 500 €
Tööraha 200 €
VÄLISUKS 1tk 150 €
SISEUKSED 4TK 300 €
SEINAD (145m2, kips, värvid, karkass) 600 €
KÖÖK-ELUTUBA
Materjal (köögimööbel, integreeritav pliit, õhupuhastaja jm) 1 000 €
Tööraha 500 €
PÕRAND (köök-elutuba, 2 tuba, esikud, 60m2)
Materjal (soojustus jm) 1 800 €
Tööraha 500 €
MAJA TREPP (materjal) 50 €
NAELAD, PAHTLID, VÄRVID 600 €
LAGI 500 €
EESKODA
Materjal (prussid, lauad,katus jm) 500 €
Tööraha 200 €
20 000 €

Väike väljavõte hindamisaktist ehk siis maja seisukord 3.06.2013:

Ehitusaasta 1900.-ndatel (Ehr. andmed puuudvad). Suletud netopind 147,3m², millest elamispind 69,30m² Ehr. andmetel. Ühekorruseline. Betoonist ja maakividest lintvundament. Välisseinad- Palk, viimistluseks värvitud laudis. Siseseinad-Palk, puitsõrestik. Vahelagi-Puittaladel. Põrandad-Puitlaagidel ja betoonil. Katus- Eterniitkattega viilkatus puitsarikatel. Aknad- 1x klaasiga puitraamis. Välisuksed- Täispuidust, värvitud. Ehitustehniline seisukord- Välisel vaatlusel põhikonstruktsioonid rahuldavas seisus.

Ruumilahendus- Tegemist on Lääne-Eestile tüüpilise pika rehielamuga, mille eluruumide osas kaks tuba, köök, esik, tuulekoda. Teises osas laut – garaaž.
Laed- Eluruumides värvitud vineer ja laudis. Abiruumides puit.
Seinad- Eluruumides värv, palk. Abiruumides palk. Tubades osaliselt vana viimistlus eemaldatud.
Põrandad- Eluruumides värvitud laudis ja puitkiudplaat. Abiruumides betoonpõrand.
Siseviimistluse seisukord- Üldine seisukord on halb, vajab täielikku renoveerimist.
Tehnovõrgud
Vesi- Šahtkaev, trass majja puudub. Soe puudub.
Kanalisatsioon- Puudub, välikäimla.
Elekter- AS Imatra Elekter jaotusvõrgust, 3x16A
Küttesüsteem- Köögis puuküttega pliit soemüüriga, tubades ahi. Küttekehad heas seiukorras.

Notaris käisime 18.juunil 2013 ja peale seda läks töö lahti. Tegelikult lammutamisega alustasime varem, aga siis sai hakata materjale ostma jne.

DSCN3983

DSCN4964
Kevad 2008
DSCN3975
Maja pööning oli otsast otsani heinu täis, lisaks ka muud kraami.
DSCN4967
Kuna meil endal muruniidukit polnud, siis igakord laenasime Peremehe vanematelt. Hoovis oli rohi üle põlvede.
DSCN5095
Sauna juures oli sellime hekk, kergelt võssa kasvanud.
20140702_220552
2014 kevadel oli vaade hoopis teine. liivakasti tõstsime teise kohta ja niidetava murupinda oli märgatavalt juures. Aiamööblist räägin järgnevates postitustes (vihjeks, need on ise tehtud 🙂 )

1 thought on “Taustalugu. Miks just see maja? Laenu saamise kulutused ja maja seisukord”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.